25 жовтня у світі згадують про дітей з вродженою вадою хребта - Spina Bifida.
Розщеплення хребта (відсутність частини хребців та достатнього захисту для спинного мозку) виникає ще внутрішньоутробно і призводить до інвалідності або смерті дитини. Наслідками патології може бути як болі і слабкість м’язів, так і повний параліч у дитини, деформація суглобів, неможливість самостійного відходження сечі і калу через параліч м’язів прямої кишки і міхура, а також чисельні інфекції.
Україна стала першою країною, де почали використовувати власну пуповинну кров замість донорської дорослої при операції у дітей з вродженими вадами. Банк пуповинної крові Гемафонд разом з НДІ Нейрохірургії запустили цю програму ще в 2010 році. Це дозволило оперувати дитину вже у перші години після народження та уникнути зараження і запалення, що могли виникнути через використання крові від дорослих донорів. Зараз таких дітей оперують в Охматдиті, пуповинну кров на операцію безкоштовно збирає, обробляє і доставляє на операцію Гемафонд.
З часом і лікарі, і батьки звернули увагу на те, що діти, прооперовані на власній пуповинній крові, швидко відновлюються та мають кращі результати після операції, а ще, є явні ознаки відновлення пошкодженої ділянки хребта. Таку відновлювальну і регенеративну функцію виконують стовбурові клітини і сигнальні фактори, що містить пуповинна кров.
Клітинну терапію для дітей зі Spina Bifida також застосовують в інших країнах в рамках експериментального лікування. Було відмічено, що діти з цією вадою мали практично нормальні рухи на ранніх термінах вагітності, навіть якщо народжувалися паралізовані. Тобто параліч прогресував одночасно з ростом дитини. Щоб запобігти подальшому розвитку дефекту, ще до народження дитини в зону хребта або пуповину дитини вводили донорську пуповинну кров або мезенхімальні стовбурові клітини з пуповини. Також в КНР вводили МСК з кісткового мозку в амніотичну рідину, звідки стовбурові клітини спонтанно мігрували в дефект неврологічної тканини. Відмічався позитивний ефект такої терапії.
На даний момент передові клініки пропонують оперувати дітей та закривати дефект ще до народження малюка, безпосередньо в утробі матері. У 2022 році народилися перші діти, яким після такої операції на зону ураження додатково було встановлено патч з мезенхімальними стовбуровими клітинами (МСК) з донорської плаценти. Ця програма CuRe Trial проводиться в Каліфорнійському Інституті Регенеративної Медицини, її перші результати вже довели безпеку і ефективність патчів. Саме раннє оперативне втручання (19-26 тиждень вагітності), посилене регенеративними властивостями стовбурових клітин може ефективно зменшити подальше пошкодження хребта та посилити відновлення пошкодженої ділянки. Крім цього, донорські МСК стимулюють регенеруючі властивості власних стовбурових клітин дитини та внутрішньоутробного середовища.
Клітинна терапія здатна покращити якість життя та прибрати деякі наслідки вади хребта і в старшому віці. Стовбурові клітини - це, звісно, не панацея і результат лікування ними залежить від віку пацієнта, складності ураження, подальшого лікування і реабілітації. Можна очікувати, що стовбурові клітини допоможуть відновити зв’язок між нервовою системою і м’язами, посилити розвиток м’язів. З іншої сторони, треба розуміти, що розвиток порушень передачі нервових сигналів відбувався ще при первинному розвитку дитини і деякі з них, на жаль, вже не зворотні.
Лікарями різних клінік після клітинної терапії відмічалося:
- Покращення координації і функцій руху, збільшення сили у м’язах;
- Посилення розумового розвитку дитини;
- Зменшення або зникнення епілептичних нападів;
- Зменшення запальних процесів і інфікувань;
- Покращення функціонування сечового міхура і прямої кишки.
Окрім прямого введення стовбурових клітин в кровотік дитини або зону хребта, науковці працюють і над створенням ділянок міхура з власних стовбурових клітин людини, адже пацієнти зі Spina Bifida часто потребують його збільшення.
Вивчення ефективності лікування пацієнтів зі Spina Bifida за допомогою стовбурових клітин, методи введення і вибір типу клітин ще триває. На даний момент найкраще себе зарекомендували мезенхімальні стовбурові клітини з пуповини і плаценти, а також власна пуповинна кров.
Результати досліджень дії МСК важливі і для пацієнтів з набутими ураженнями хребта, наприклад, через травму. Як відмічають у клініці Майо: “Стовбурові клітини потенційно можуть забезпечувати трофічну підтримку ушкодженого мікрооточення спинного мозку шляхом модулювання запальної відповіді, посилення васкуляризації та пригнічення кістозних змін. Навіть у пацієнтів, пролікованих через рік після травми, ми відмічаємо покращення моторної і сенсорної функцій”.
Читати більше про потенціал мезенхімальних стовбурових клітин
Здається, що висновки однозначні. Дитину зі Spina Bifida необхідно оперувати ще внутрішньоутробно або відразу після народження на власній пуповинній крові. Лікар, що веде вагітність, повинен порекомендувати батькам звернутися до біобанку та зберегти МСК з плаценти і пуповини для подальшої реабілітації дитини. На практиці тільки одиниці родин отримують важливу інформацію вчасно та втрачають унікальний шанс на безпечне і доступне відновлення дитини у майбутньому.
Запрошуємо на онлайн-лекцію, щоб дізнатися про потенціал стовбурових клітин, а також переваги і недоліки біоматеріалу, зібраного після народження дитини.