Аутизм (Розлад аутистичного спектру, РАС) – це доволі часте порушення розвитку дитини. За даними ВОЗ на РАС страждає 1 зі 160 людей. Є різні форми і прояви аутизму, цей стан невиліковний, але може бути скоригований, завдяки чому людину можна частково або повністю адаптувати соціально. Ці діти відрізняються не тільки від більшості, а й один від одного. Деякі з них можуть бути винятково обдаровані, але зазвичай вони розвиваються і навчаються нетипово, а також потребують більше часу і зусиль на засвоєння звичних навичок.
Основними напрямами терапії аутизму є:
- Медикаментозні – спрямовані більше не на лікування, а на коригування поведінки
- Психотерапевтичні
- Дефектологічні
Альтернативним і природнішим методом лікування РАС вже декілька років вважається введення стовбурових клітин. Перевага надається власній пуповинній крові та клітинам з пуповини дитини або біодепозитам від рідних братів і сестер.
Механізм дії пуповинної крові і пуповини при РАС обумовлено протизапальною дією клітин, їх здатністю регулювати імунні процеси та відновлювати пошкоджені ділянки нервової системи. Лікування найефективніше у ранньому віці (до 10 років) також за рахунок властивості клітин виділяти активні фактори, що стимулюють відновлення організму власним резервом (паракринний ефект). У дітей раннього віку потенціал відновлення вищий, а природна концентрація стовбурових клітин в організмі більший, ніж у підлітків або дорослої людини.
Дуже важливим є легкість отримання власного депозиту пуповинної крові і пуповини, економічна доступність для більшості сімей і можливість зберігати депозити замороженими практично безкінечно.
Родинам, які зіткнулися з проблемою аутизму у дитини, Гемафонд рекомендує найкращі клініки, які мають успішний досвід застосування стовбурових клітин при РАС. Клієнти Гемафонду можуть отримати допомогу в Україні та за кордоном, перш за все:
- в НДІ нейрохірургії ім.Ромоданова, Київ;
- в QR Health Solution, Київ;
- в Університеті Дюка, США;
- в Stem Cells Institute, Панама;
- в медичному центрі Мардалеішвілі, Грузія.
При виборі іншої клініки Гемафонд також надає всю інформацію по матеріалу англійською мовою і супроводжує сім'ю. Доставка матеріалу по всьому світові в разі необхідності застосування для дитини здійснюється за рахунок біобанку.
Більшість клієнтів Гемафонд успішно проходило терапію при РАС в Україні, в державних та приватних клініках.
У період з 2012 року терапію власною пуповинною кров'ю або стовбуровими клітинами з матеріалу, зібраного при народженні молодших сестер і братів, отримали понад сорок сімей-клієнтів Гемафонду. Більшість з них отримали позитивні результати, що проявлялись в покращенні у соціалізації та поведінці дитини, росту здібності до навчання, у розвитку мовлення, налагодження нормального харчування, у розвитку координації і дрібної моторики. Звичайно, клітинна терапія – це не панацея, не «чарівна паличка», тому кращі результати отримували сім’ї, які комплексно підійшли до реабілітації дитини, але саме стовбурові клітини надали новий поштовх і підвищили результативність інших методик.
Читати більше як пуповинна кров, зібрана при народженні, допомогла дитині через 6 років
Перші дослідження ефективності пуповинної крові при лікуванні аутизму розпочалися ще у 2004 році в Університеті Дюка, згодом дослідження було розширено на використання мезенхімальних стовбурових клітин з пуповини. Сьогодні у США такі дослідження проходять за підтримки FDA, що дає змогу отримувати структуровані і перевірені дані про результативність.
Тільки на Clinicaltrials зареєстровані близько 30 досліджень клітинної терапії при РАС, які проходять у відомих лікувальних закладах світу. Джерелом стовбурових клітин є власні або донорські пуповинна кров і пуповина, власний кістковий мозок. Фаворитом залишаються саме препарати пуповинної крові, на другому місці свою ефективність показали мезенхімальні стовбурові клітини пуповини.
Результати відомих досліджень у світі:
В 2017 році Університет Дюка, США довів безпечність і результативність використання стовбурових клітин, отриманих при народженні. А вже в 2020 році надав результати порівняння дії власної пуповинної крові і донорської. Обидва джерела показали ефективність: у 70% дітей за рік значно покращилися соціальні та комунікативні навички у порівнянні з контрольною групою, що не лікувалася пуповинною кров’ю.
У Stem Cells Institute, Панама було досліджено використання мезенхімальних стовбурових клітин з донорської пуповини для лікування РАС у дітей. Результати оцінювалися через 13, 25, 49 і 89 тижнів після введення препарату і показали значний прогрес в комунікації, комунікабельності, обізнаності та поведінки.
Інститут Саттера, США вивчав дію власної пуповинної крові дитини. Основними висновками були значні позитивні зміни у поведінці дітей, які зазначили всі 30 родин, а також безпечність і доступність проведення процедури лікування.
Дослідження Shandong Jiaotong Hospital, Китай проводили з залученням 37 дітей від 3 до 12 років. Використовувалися донорські стовбурові клітини з пуповинної крові і пуповини. Оцінювали соціальну взаємодію, реакцію на візуальні образи, комунікабельність. Результати використання клітин з обох джерел були відмінні або хороші:
- У 8 з 9 дітей, які отримали мезенхімальні стовбурові клітини з пуповини (89% ефективність)
- У 7 дітей з 14, які отримали стовбурові клітини з донорської пуповинної крові (50% ефективності)
- 1 з 14 дітей контрольної групи, яка не отримувала лікування стовбуровими клітинами
Дослідження Vinmec Research Institute of Stem Cell and Gene Technology Hanoi, В’єтнам проводили з 2017 року до 2019 року. Застосовували стовбурові клітини, отримані з власного кісткового мозку в поєднанні з освітнім втручанням для дітей з розладом аутистичного спектра. Було відібрано тридцять дітей, які відповідали критеріям. Мононуклеарні клітини виділяли і потім вводили інтратекально. Таку ж процедуру повторили через 6 місяців. Тяжкість розладу аутистичного спектра (РАС) була значно знижена, причому медіана оцінки CARS знизилася з 50 (діапазон 40-55,5) до 46,5 (діапазон 33,5-53,5) (P < 0,05). Здібності до адаптації зросли, а середній бал шкали адаптивної поведінки Вайнленда підвищився з 53,5 до 60,5. Соціальне спілкування, мова та щоденні навички помітно покращилися протягом 18 місяців після трансплантації. І навпаки, повторювана поведінка та гіперактивність помітно зменшилися. Аутологічна трансплантація мононуклеарних клітин кісткового мозку в поєднанні з поведінковим втручанням була безпечною та добре переносилася дітьми з РАС.
Ознайомтесь також з Результатами дослідження від Університету Дюка
Результати, отримані НДІ Нейрохірургії, м.Київ спільно з Сімейним банком пуповинної крові ГЕМАФОНД:
За період з 2018 року по теперішній час на базі ДУ “Інститут нейрохірургії ім. акад. А. П. Ромоданова НАМНУ” спільно з ГЕМАФОНДом проліковано 23 дітей з діагнозом: розлад аутистичного спектра.
Вік пацієнтів був від 3р. до 8,5р.
Проведено інфузію клітин з пуповинної крові у дозі, що розраховувалася відповідно до ваги пацієнтів і наявності супутніх захворювань. 20 випадків - це родинне застосування пуповинної крові від молодших братів і сестер, 3 - аутологічне застосування. Перед процедурою пацієнти проходили комплекс загальноклінічних лабораторних обстежень (загальний та біохімічний аналізи крові, коагулограму), а також комплексне дослідження імунітету (імунограму).
Для кращого ефекту процедуру повторювали через 6 місяців одночасно з повторним оглядом. Стан пацієнтів оцінювався через 3 місяці, 6 місяців і 12 місяців після введення препарату.
За результатами оцінки через 1 рік, покращення за шкалами оцінки поведінкових та когнітивних розладів спостерігалося у 18 з 23 пацієнтів, тобто у 78,2%, у 4 пацієнтів (17,3%) суттєвих змін не було, у 1 пацієнта (дитина була зачата за допомогою ЕКЗ) спостерігався виражений позитивний ефект, практично повна соціалізація (дитина ходить у звичайну школу, із запізненням на 1 рік).
У даній групі пацієнтів судомну готовність за даними електроенцефалографії (ЕЕГ) було виявлено у 15 (63%). Після 2 застосувань (через 1 рік) спостерігалося зниження судомної готовності у 13 із 15 пацієнтів, у 2 вірогідної різниці не виявлено. У 3 пацієнтів із 13 вдалося припинити прийом протисудомних препаратів.
Побічних ефектів виявлено не було. У 16 із 23 пацієнтів спостерігалася загальна слабкість у перші 24 години після інфузії. У 2 дітей спостерігалася температурна реакція (до 38,8-39,2°С), яка коригувалася симптоматичним лікуванням (ібупрофен, парацетамол).
В майбутньому для підсилення ефекту при сумісному застосуванні планується використання інфузії мезенхімальних стовбурових клітин пуповини разом із гемопоетичними стовбуровими клітинами пуповинної крові, якщо родина має такий запас.
Безперечно, що в найближчі роки ми будемо свідками поступового розширення застосування стовбурових клітин у сфері лікування захворювань нервової системи, таких як розлад аутистичного спектра. Можна з упевненістю сказати, що терапія стовбуровими клітинами є багатообіцяючим новим інструментом лікування та має потенційні терапевтичні цілі на основі їх чудових регенеративних здібностей та імуномодулюючої дії. Одним із найбільш важливих аспектів є довгострокова безпека та ефективність терапії стовбуровими клітинами при РАС.
Дізнатися більше про можливість лікування пуповинною кров`ю або МСК з пуповини можна за телефоном +38 098 496 09 26