Ефективність лікування Системного червоного вовчака за допомогою стовбурових клітин як альтернативи прийому стандартних медикаментів вивчається вже декілька років. Стовбурові клітини здатні природним шляхом відновити пошкоджені тканини і органи, перезапустити імунну систему та мають значний імуномодулюючий ефект, тому їх застосування є перспективним у лікуванні багатьох аутоімунних захворювань.
Системний червоний вовчак (хвороба Лібмана-Сакса, Lupus Erythematosus) - генетично обумовлене системне захворювання сполучної тканини. Має аутоімунну природу, тобто організм хворого постійно створює агресивні антитіла до своїх же тканин і органів. Характерними симптомами є висипи та еритеми на шкірі, пошкодження і болі в суглобах, порушення в роботі нирок, печінки, селезінки, лімфатичної і нервової систем. Часто розвиваються захворювання серцево-судинної системи - ендокардити і міокардити, ураження клапанів серця. Хворі скаржаться на підвищену температуру, виснаження, болі. Захворювання значно скорочує якість і тривалість життя. Стандартна терапія пропонує тривале використання токсичних препаратів, гормонів і імуносупресорів, що теж з часом призводить до негативних наслідків і нових захворювань.
Клітинна терапія у випадку аутоімунних захворювань застосовує різні типи стовбурових клітин, отримані з різноманітних джерел, а також розвивається в декількох напрямках. Основними сучасними методами є трансплантація власних кровотворних клітин, підтримуючі трансфузії мезенхімальних стовбурових клітин та використання генетично змінених Т-лімфоцитів.
Стовбурові клітини здатні до підтримки функціонування кісткового мозку та припинення вироблення агресивних (аутореактивних) імунних клітин. Існує методика під час якої проводиться “перезапуск” власного кісткового мозку: хіміотерапія і наступне введення гемопоетичних стовбурових з метою відновлення кісткового мозку. З такою метою використовують власні гемопоетичні стовбурові клітини, що були отримані з кісткового мозку або периферичної крові пацієнта. Більш дієвим і безпечним джерелом таких клітин може бути пуповинна кров, але власні депозити пуповинної крові мають одиниці дорослих хворих, що поки унеможливлює проведення повноцінного дослідження.
Відзначається, що у більшості пацієнтів (84%) після трансплантації не тільки формувалась “нова” імунна система, а також відновлювались функції нирок, легенів, серця. Але, при всій ефективності трансплантації для повної заміни імунної системи, таке лікування вважається небезпечним, тому застосовується тільки в дуже важких випадках.
Більш цікавою і затребуваною є підтримуюча клітинна терапія з метою досягнення стійкої ремісії. В клінічних дослідженнях використовували як власні стовбурові клітини, отримані з периферичної крові, жирової тканини і кісткового мозку пацієнта, так і мезенхімальні стовбурові клітини, отримані з донорського кісткового мозку, з власної або донорської плаценти та пуповини.
Після декількох років вивчення найперспективнішими вважаються МСК, отримані саме з плаценти і пуповини за рахунок їх молодості, активності і безпечності. Крім цього, ці клітини не несуть інфекційних або вікових ризиків, їх отримання етичне і безболісне. По суті, клітини отримують з матеріалу, що залишається після пологів та підлягає утилізації.
У дослідженнях з використанням мезенхімальних стовбурових клітин (МСК) дорослим пацієнтам вводили певну дозу клітин, розраховану в залежності від ваги, внутрішньовенно 1 або 2 рази протягом року. Одне введення дозволило 60% пацієнтів досягти ремісії більше ніж 12 місяців. У дослідженнях з застосуванням МСК, двічі з перервою у пів року, відсоток пацієнтів у ремісії зріс до 85%. В обох випадках дослідники відмітили значні позитивні зміни показників крові вже через 3 місяці та відновлення роботи органів і зникнення болі - через 9 місяців. Значно знизилась кількість аутореактивних імунних клітин та аутоантитіл, що ще раз підтвердило ефективність дії МСК при системному червоному вовчаку.
Нещодавно стали відомі й результати дослідження CAR-Т клітинної терапії при системному червоному вовчаку. Цей метод базується на використанні генетично змінених Т-клітин, що були зібрані у пацієнта з його периферичної крові. Раніше такий метод вже успішно спробували для лікування агресивних і невиліковних типів раку крові. У випадку з системним червоним вовчаком, Т-клітини запрограмували за допомогою спеціального вірусу так, щоб вони атакували аутореактивні В-клітини імунної системи. Невдовзі В-клітини практично щезли з організму пацієнтів. Через чотири місяці В-клітини відновилися, але перестали виробляти аутоантитіла. CAR-Т клітинна терапія перезавантажила імунну систему хворих, як вважають німецькі вчені.
Наразі пацієнти обходяться без стандартних ліків більше 17 місяців та відмічають зникнення постійної втоми, болю, пов'язаного з артритом. Лікарі спостерігають також поступове відновлення роботи нирок, легень і серця, зникнення фіброзу клапанів серця. А додаткові тести підтвердили нормальну роботу імунної системи пацієнтів та відповідний захист від інфекцій і інших захворювань.
Звичайно, CAR-Т клітинна терапія - це новий і дуже дорогий метод лікування, що потребує більш глибокого вивчення, але результати перших досліджень вказують на можливість застосування Т-лімфоцитів навіть при тяжких випадках аутоімунних захворювань.
У 2020 році ГЕМАФОНД разом з науковцями клініки Шаріте розпочав у Німеччині науковий проект по вивченню потенціалу нових методів клітинної терапії та генетично змінених стовбурових клітин (iPS-клітин) для лікування важких захворювань. Нові дані, нові розробки у сфері клітинної терапії - це ефективні ліки і методи лікування у майбутньому. Тому так важливо закласти основу та зберегти при народженні дитини найактивніші і доступні стовбурові клітини.
Читайте також про лікування ревматоїдного артрита
Дізнатися більше про лікування аутоімунних захворювань можна за телефоном +38 098 496 09 26