Синдром Дауна та альтернативні методи терапії.

21 жовтня 2024

З кожним роком українське суспільство стає більш толерантним і обізнаним щодо людей з особливими потребами та вродженими синдромами та вадами. Сучасна медицина і педагогіка, а головне бажання оточуючих, дозволяють значно полегшити інтеграцію таких людей, покращити тривалість і якість їх життя. 

Синдром Дауна (СД), вперше описаний англійським вченим Джоном Ленгдоном Дауном як “монголізм”, вважається найпоширенішим хромосомним відхиленням. Причиною СД є трисомія 21 хромосоми (95% випадків), транслокація в ній (4%) та мозаїцизм (1%). Люди з СД мають характерні особливості зовнішнього вигляду і поведінки. Синдром Дауна асоціюється з розумовою відсталістю, порушенням соціалізації та мовлення, глобальними когнітивними порушеннями, зниженим імунітетом, вадами серця і підвищеним ризиком розвитку лейкозів. Однією з проблем СД є і ранній розвиток хвороби Альцгеймера, дегенеративних змін головного мозку тощо. Вилікувати синдром Дауна неможливо.

Ще 40 років тому середня тривалість життя людей з СД не перевищувала 30 років. Зараз цей показник збільшився до 60 років, а сучасні ліки та альтернативні методи лікування, у тому числі генна і клітинна терапія, допомагають знизити або навіть прибрати симптоми СД.

В основі дії стовбурових клітин при синдромі Дауна є їх здатність відновлювати пошкоджені ділянки мозку, прискорювати регенерацію і ріст нейронів, а також захищати мієлінову оболонку нервів. Ваговим є здатність стовбурових клітин покращити імунітет, нормалізувати метаболічні процеси та прибрати запалення в організмі людини.

За умови проведення клітинної терапії у ранньому дитячому віці, можна чекати на покращення здатності навчатися та сприймати інформацію у дитини, на розвиток її мовлення, поліпшення соціалізації та усвідомлення.

Проведення клітинної терапії для дорослих пацієнтів з СД може допомогти призупинити раннє старіння нейронів та пошкодження мозку, поліпшити пам’ять і когнітивні функції. 

У клінічних дослідженнях клітинної терапії синдрому Дауна використовують:

  • Ембріональні або фетальні стовбурові клітини. Хоч вони і показали ефективність, в більшості країн такі клітини заборонені через етичність отримання, небезпеку інфікування та здатність перетворюватися у пухлини.
  • Стовбурові клітини, отримані з пуповинної крові, тканини пуповини або плаценти. Найбільш активні, молоді і безпечні. В ідеалі, це клітини, виділені з матеріалу, зібраного при народженні самої людини або її брата чи сестри.
  • Стромальні мезенхімальні клітини, отримані з похідного нервового гребню (з волосяних фолікулів шкіри). Донором може стати молодий здоровий родич, що не має згубних звичок.
  • Стромальні мезенхімальні клітини, отримані з жирової тканини або кісткового мозку здорового донора.
  • iPS-клітини. Видозмінені за допомогою вірусів стовбурові клітини або дорослі клітини. Дію цих клітин, а також ризики, пов’язані з їх застосуванням, ще досліджують на тваринах.

Інтернет дає доволі багато інформації про клітинну терапію у випадку СД. Найбільш цікавими, на наш погляд, є статті, де показано безпосередній вплив клітинної терапії на пацієнтів з синдромом Дауна різних за віком або у лабораторних умовах на мишах. У своєму огляді статей ми виключили пацієнтів з тяжкими вадами серця або лейкозами, при яких клітинна терапія є частиною стандартного лікування.

Аналізуючи статті стає зрозумілим, що ефективність клітинної терапії для людей з синдромом Дауна досі остаточно не доведена. Перш за все це обумовлено невеликою групою пацієнтів, які проходили експериментальне лікування, підібраним типом стовбурових клітин, місцем введення та дозами. Так, наприклад, внутрішньом`язове введення не показало ніякої ефективності. Найбільш обнадійливими результатами діляться китайські вчені з Intervention Hospital of Shandong Red Cross Society, China. В госпіталі клітинну терапію отримали понад 300 пацієнтів віком від 8 місяців до 8 років. Більшість з них показали різний рівень покращення в інтелекті, мовленні, м’язовій силі та координації руху. 

Експерименти над мишами навпаки показали значну ефективність клітинної терапії та покращення всіх основних показників перш за все через локальне введення стовбурових клітин у ділянки мозку. 

Європейські та американські біобанки і клініки повідомляють про одиничні випадки застосування і позитивні зміни у стані дітей з синдромом Дауна. Лікарі зіткнулися з труднощами відбору достатньої кількості пацієнтів з однаковими показниками для проведення повноцінних клінічних досліджень. Китай і Індія, з більшою вибіркою хворих, вже зараз пропонують клітинну терапію при синдромі Дауна, як альтернативну терапію. 

Досвід Гемафонду в лікуванні пацієнтів з синдромом Дауна теж невеликий, тільки четверо дітей отримали таку терапію за останні 5 років.

  1. Батьки хлопчика зі Львова, після терапії пуповинною кров’ю молодшого брата відмітили зникнення ознак РАС (розлади аутистичного спектру) у поведінці дитини, покращення фізичної сили та здатності до навчання вже протягом року після застосування.
  2. Друга дитина зі Львова, на жаль, не показала значного покращення розумових та соціальних навичків. Застосовувались мезенхімальні стовбурові клітини (МСК) з пуповини від двоюрідного брата.
  3. Застосування дівчинці с СД в перший рік життя її власної пуповинної крові проводилось з ціллю відновлення після операції на серце. Батьки сподіваються, що стовбурові клітини підштовхнуть і її розвиток. Повторне застосування планується через кілька років.
  4. Нещодавно ми отримали новини і від мами 8-річного хлопчика. Через рік після введення мезенхімальних стовбурових клітин (МСК) з пуповини молодшого брата. "Син став краще розуміти звернену мову, покращилась комунікація з дітьми, засвоєння матеріалу. Навіть погляд став іншим, більш усвідомленим. Взаємодіє, не замикається в собі, сприймає молодшого брата. Поки не заговорив повноцінно, але почав вивчати нову техніку спілкування - пише на комп'ютері слова, речення, проговорюючи або читаючи з аркуша.  Покращились і результати в плаванні через краще розуміння настанов тренера. Готується до змагань, в нього феноменальні успіхи для його діагнозу." - ділиться з нами мама.

З відгуків батьків стає зрозумілим, що стовбурові клітини насамперед прибирають аутистичні ознаки у поведінці, покращують соціалізацію і здатність навчатися. При комплексному подході, разом зі спеціальним навчанням і спеціалістами, можна отримати гарний результат, адже стовбурові клітини після введення значно активізують біохімічні процеси.

Висновки про ефективність клітинної терапії при синдромі Дауна робити зарано, хоч вчені і лікарі відмічають перспективність такого лікування для покращення основних симптомів. Зі своєї сторони ми рекомендуємо зберігати пуповинну кров, пуповину і плаценту для дітей з синдромом Дауна не тільки через особливу важливість клітинної терапії для них. Сучасні умови дозволяють жити людям з синдромом Дауна довго і повноцінно, тобто стикатися з ризиками і хворобами звичайних людей. Збереження стовбурових клітин, як додаткового захисту для дитини, має бути свідомим і виваженим рішенням усіх батьків без виключення.

Дізнайтеся додатково про можливості стовбурових клітин на відкритих онлайн-лекціях кожну ІІ і ІV суботи об 11:00. Реєстрація на лекцію.