Повернути всю пуповинну кров в дитину або зберегти на майбутнє. В пошуках компромісу.
19 вересня 2024
Народження дитини оточено міфами, забобонами і страхами. На жаль, іноді самі лікарі або психологи, доули та родичі додають майбутнім батькам стресу, особливо, якщо не володіють достовірною інформацією і транслюють власні переконання.
Збір перинатального матеріалу з метою збереження у біобанку - це інноваційна і досі не зрозуміла для багатьох процедура. Одним з найагресивніших аргументів “проти” досі виступає міф, що “всю пуповинну кров можна і потрібно влити в дитину при народженні”.
Відразу скажемо, зараз не існує глобальної перепони в збереженні стовбурових клітин після народження дитини. Навіть, якщо пуповина повністю відпульсувала чи акушер-гінеколог не зміг зібрати пуповинну кров з іншої причини, можна зібрати і зберегти стовбурові клітини з пуповини і плаценти або заморозити їх як тканини.
Необхідно усвідомлювати, що чисто фізичні причини не дозволяють “повернути всю кров” в дитину. 80% пуповинної крові, що може поповнити кровотік дитини після початку дихання і розширення легень, потрапляє до кровотоку в перші 20-40 секунд після народження. Подальше пульсування пуповини підтримує кровообіг між дитиною і плацентою, тому значна кількість пуповинної крові залишається в плаценті навіть після закінчення пульсації пуповини.
З іншої сторони, дійсно треба досягти балансу між збереженням пуповинної крові для майбутніх ризиків та уникненням ризиків від раннього перетину пуповину.
Розберемося з термінами.
Раннє перерізання пуповини з медичного погляду - це перетин пуповини протягом 20 секунд після народження.
Відстрочене перетискання пуповини - це час від 30 секунд і більше. Середній рекомендований час перетину пуповини - від 1 до 2 хвилин після народження дитини. Відстрочене перетискання пуповини важливо перш за все для недоношених немовлят, при травматичних пологах (якщо це не суперечить реанімаційним діям) для профілактики залізодефіциту новонароджених і зменшення ризику крововиливу у мозок. Також є теорія, що “повернуті” до кровообігу стовбурові клітини можуть допомогти дитині усунути наслідки важких пологів і запобігти розвитку неврологічних захворювань. Але лікарі схиляються до того, що введення збережених у біобанку стовбурових клітин через якийсь час принесе більше результату таким дітям.
Для дітей з жовтяницею показано раннє перерізання пуповини, адже відтермінування значно погіршує їх стан через накопичення фетального гемоглобіну. Відкладене перерізання також часто неможливо при необхідності надання термінової медичної допомоги новонародженому.
Вплив часу перерізання на показники здорової доношеної дитини важко відстежити, адже 80% пуповинної крові повертається до кровообігу дитини після її перших вдихів протягом 20-40 секунд. Тобто не зовсім зрозуміло, за якими показниками порівнювати дитину, пуповину якої перерізали через 1 хвилину після народження, та дитину, пуповину якої перерізали через 10 хвилин після народження. Вже через кілька годин після народження, а тим більш років, ніякий лікар не зможе зрозуміти, як довго пульсувала пуповина після народження і коли її перерізали.
Вважається, що раніше, при домашніх пологах, пуповину перетинали протягом 1-5 хвилин після народження. І тільки з розвитком медицини і пологами у лікарні цей час знизився до раннього перерізання через 20 секунд після народження. Раннє перерізання доволі довго залишалось стандартом, адже підвищувала якість і зручність надання лікарняної допомоги новонародженому і породіллі.
Сучасні рекомендації від визнаних медичних організацій перш за все базуються на дослідженнях впливу часу перерізання під час пологів недоношених дітей, більшість яких бере за стандарт відстрочене перерізання від 30 секунд до 2 хвилин.
ВООЗ (всесвітня організація охорони здоров’я) рекомендує перерізати пуповину через хвилину після народження дитини і пізніше. Особливо це стосується бідних країн з проблемами залізодефіциту і голодом.
У січні 2018 році ACOG (Американський коледж акушерів і гінекологів) оновив свої рекомендації щодо відстроченого перетискання пуповини, включно з доношеними здоровими немовлятами, збільшивши затримку щонайменше до 30-60 секунд після народження.
У 2024 році FIGO (Міжнародна федерація гінекології та акушерства) рекомендує перерізати пуповину протягом 0,5 - 3 хвилин після народження.
ILCOR (Міжнародний комітет з питань реанімації Австралії) після проведення дослідження на 5700 недоношених немовлятах не знайшов значних переваг від відстроченого перерізання пуповини, крім покращення гематологічних показників, але також рекомендує перерізання через 30 секунд після народження і більше.
SOGC (Товариство акушерів і гінекологів Канади)рекомендує перерізати пуповину протягом 0,5-2 хвилин після народження.
Українські акушери-гінекологи - це в більшості компетентні лікарі, які працюють за міжнародними нормами. В українських рекомендаціях також вказано відтермінування перетину пуповини до 60 секунд і більше для дітей, які здатні самостійно дихати після народження.
Пуповинну кров збирають природним шляхом, поки пульсує пуповина, адже клітини так легко пошкодити. Забір починається тільки після перетину пуповини і відокремлення дитини, з частини пуповини, що веде до плаценти.
Пізній перетин пуповини, звичайно, впливає на кількість зібраної пуповинної крові. Якщо пуповинну кров збирають на операцію самій дитині або для лікування її родича, то збір починають після перших кількох вдихів дитини, приблизно через 20 секунд після народження. Плануючи збір для зберігання у біобанку акушер-гінеколог обговорює бажаний час перетину пуповини з майбутніми батьками. В ідеалі розпочинати збір пуповинної крові вже через хвилину після народження дитини, але частіше збір починається пізніше. Пуповина рідко пульсує понад 5 хвилин, тому не бажано розпочинати збір пізніше, ніж через 2-3 хвилини після народження дитини.
Пуповину і плаценту збирають вже після закінчення пульсації пуповини й народження плаценти.
Сучасні методи переробки пуповинної крові дозволяють отримати значно більшу кількість клітин, ніж кілька років тому. Кількість клітин залежить від об’єму зібраної крові та індивідуальних особливостей організму. Середній об’єм зібраної пуповинної крові - 70 мл. Зазвичай, в цьому об’ємі міститься достатньо клітин для терапії у дорослої людини або для 2-3 застосувань при необхідності лікувати дитину.
Зберегти пуповинну кров при відстроченому перетині пуповини можливо, це стандартна практика для акушерів-гінекологів України. Якщо ви не хочете перетинати пуповину раніше, ніж через 5 хвилин після народження дитини, ви можете зберегти тільки тканини пуповини та плаценти та отримані з них мезенхімальні стовбурові клітини.
Дізнатися більше можна на нашій онлайн-лекції або за телефонами (044/067/050) 496 09 26