Як і де культивують мезенхімальні клітини з пуповини і плаценти.

28 листопада 2021

Культивування, розмноження, проліферація стовбурових клітин – цими поняттями описують процес отримання у лабораторії більшої кількості клітин з первинного матеріалу – з попередньо збережених клітин або з тканин.  Культивування потребує особливих умов, часу і роботи висококваліфікованого персоналу.

Головна задача спеціалістів – отримати максимально можливу кількість стовбурових клітин зі збереженням їх «відсутності спеціалізації». Тобто, клітини повинні залишатися юними, спонтанно не перетворюватися на спеціалізовані клітини людського організму, не мутувати під час розмноження. Спеціалісти оцінюють клітини після кожного пасажу (циклу культивування), ретельно відстежуючи і фіксуючи зміни у популяції.

Найчастіше в лабораторіях культивують мезенхімальні стромальні (стовбурові) клітини – МСК. Саме вони здатні розмножуватися in vitro (поза організмом), не втрачаючи активність. За певних умов або при введенні в організм людини вони здатні перетворюватися у необхідні спеціалізовані клітини, відновлюючи пошкоджені  тканини.   У випадку багатьох хворіб важливий й паракринний ефект клітин – здатність МСК виробляти активні фактори, що впливають на відновлення організму в цілому. Джерелом мезенхімальних клітин може бути пуповина, плацента, кістковий мозок, жирова тканина, слизові, фолікули шкіри тощо.

У лабораторіях ГЕМАФОНДу отримують МСК з усіх основних джерел, але найбільш найбільш затребуваними залишається біоматеріал, зібраний після народження дитини.

Важливою перевагою МСК з постнатального матеріалу (пуповини і плаценти) є:

  • їх безпечність – вони не утворюють пухлини та не відторгаються навіть при застосуванні іншим членам родини;
  • молодість та активність;
  • етичність і безболісність отримання – можна сказати, що їх отримують вже з непотрібного, утильного матеріалу;
  • низька вірогідність наявності інфекцій у біоматеріалі.

Про дію МСК з пуповини і плаценти читайте у нашій статті: Що лікуюсть клітини пуповини і плаценти

У банках пуповинної крові (біобанках) зберігають клітини після 1-3 пасажів. У майбутньому ці клітини доводять до необхідної спеціалізації, наприклад, для застосування в ортопедії або для виготовлення біоімплантів або виготовляють клітинні препарати без попередньої спеціалізації клітин, залежно від захворювання. Матеріал кожної людини має свою індивідуальність і потенціал, його можна оцінити вже на перших пасажах розмноження. Для оцінки, перш за все, використовують визначення маркерів, що показують, який саме тип клітин є в отриманій популяції (клоні), та каріотипування (хромосомний аналіз). Крім цього популяцію клітин тестують на наявність інфекцій і стерильність. Весь процес первинного отримання клітин і тестування може тривати три місяці. На наступному етапі отримання лікувальної дози термін скорочується до 1–2  тижнів.

ГЕМАФОНД надає своїм клієнтам більше можливостей, зберігаючи як заморожену тканину, так і виділені зі «свіжих» пуповини і плаценти МСК. В обох випадках матеріал зберігається дозовано для отримання клітинних препаратів багаторазово. Перевагу, звичайно, краще надати зберіганню вже виділених клітин, адже вони повністю протестовані та мають власну історію поводження при розмноженні.

Отримання клітин проходить у спеціальних боксах А і В класу чистоти. Лабораторії культивування ГЕМАФОНДУ складаються з 6 боксів і близько 20 точок підвищеного рівня біологічної безпеки, де клітини живлять, ідентифікують, розсаджують тощо. Сам процес росту клітин проходить в СО2-інкубаторах. Доступ до цих приміщень суворо обмежений, вхід персоналу до них можливий виключно після спеціальної процедури перевдягання і обробки.

Клітини розсаджують на культуральні флакони, їх ще іноді називають "матрацами", та додають ростове середовище. У міру зростання популяції флакони замінюють, а середовище постійно оновлюють, підживлюючи МСК. Після завершення процесу культивування клітини знімають та готують до кріозберігання.

До отриманих клітин додають кріопротектор – речовину, що перешкоджає руйнуванню при зберіганні у рідкому азоті, потім клітини розподіляють по кріоємностям і якнайшвидше заморожують. В умовах рідкого азоту вони можуть зберігатися практично вічно.

ГЕМАФОНД самостійно виготовляє клітинні препарати для клінічного застосування та має досвід отримання клітинних препаратів як із заморожених клітин, так і з замороженої тканини. Це дуже важливо для отримання усього спектру послуг, адже більшість біобанків світу лише зберігають матеріал. Застосування клітин для лікування відбувається у власній клініці ГЕМАФОНДУ і у клініках-партнерах України і світу.

Найчастіше МСК з пуповини або плаценти малюка використовують батьки дитини, їх бабусі-дідусі, а також старші діти, в яких вже є проблеми зі здоров’ям. У більшості випадків мова йде про коригування стану при неврологічних захворюваннях – ДЦП, аутизм, наслідки пологових травм та інсультів, розсіяний склероз, хвороба Альцгеймера, хвороба Паркінсона, інші дегенеративні зміни нервової системи; аутоімунних захворювань – цукровий діабет, артрити; при відновленні після перенесених інфекційних захворювань (особливо під час пандемії); після травм і нещасних випадків; в ортопедії і для омолодження. 

Пропонуємо ознайомитися з деякими історіями застосування.

Можливості ГЕМАФОНДУ максимально забезпечити усі процеси самостійно оцінили й іноземні біобанки. У 2021 році у клініці ГЕМАФОНДУ лікувалися діти, пуповинна кров і тканина пуповини яких було збережено у відомих біобанках Німеччини, Польщі, Швейцарії, Сан-Маріно, Ізраїлю.

Треба відмітити, що культивування – це високовартісний процес, насамперед через необхідність використання якісних витратних матеріалів і середовищ, використання ручної праці висококваліфікованого персоналу. Вартість розмноження напряму залежить також від кількості клітин, що потрібна для лікування, та від особливостей біологічного матеріалу.

Ознайомитися докладніше та записатися на консультацію і підписання договору можна за телефоном 098 (044) 496 09 26