Клітинна терапія для регенерації та омолодження шкіри.

04 березня 2024

Останнім часом значно підвищився попит на природне омолодження, на косметичні процедури, що покращують природну регенерацію та зовнішній вигляд на тривалий час. Нутриціологи і дієтологи намагаються сприяти омолодженню, впливаючи на власні стовбурові клітин людини через збалансоване харчування і біодобавки. В косметології для омолодження застосовують мезенхімальні стовбурові клітини, індуковані стовбурові клітини, продукти, фібробласти, отримані зі шкіри та PRP терапію. Також активно застосовують позаклітинні екзосоми та середовища, де культивувалися клітини. Клітинна терапія здатна одночасно позитивно впливати на зовнішність і  покращення функціонування всього організму, комплексно омолоджуючи.

В косметології найбільш перспективними та популярними  є мезенхімальні стромальні клітини (МСК), отримані з жирової тканини, кісткового мозку, плаценти, пуповини, пуповинної крові. МСК застосовують для природного омолодження шкіри, стимулювання росту волосся, для відновлення шкіри після опіків, травм, вугревого ураження, для лікування проявів псоріазу, вітиліго тощо. Мезенхімальні стромальні клітини та продукти, що вони виробляють - фактори росту, цитокіни та екзосоми стимулюють оновлення клітин і судин, а також зменшують запалення в ушкоджених ділянках шкіри. Комплексна дія призводить до омолодження і покращення антиоксидантної активності в шкірі, для загальної регенерації. У процесі омолодження шкіри МСК сприяють виробленню колагену та еластичних волокон, пригнічують активацію механізмів деградації клітин та сприяють захисту від старіння, спричиненого ультрафіолетовим випромінюванням.

Препарати з мезенхімальних стромальних клітин або з їх секретома вводять у шкіру методом мезотерапії або ін’єкційно у глибокі зморшки. Існують також косметичні засоби у вигляді розпилювачів, сироваток, як компоненти кремів. Окрім протидії старінню клітинні препарати здатні покращити стан та зменшити кількість еритематозних бляшок і лусочок у хворих на псоріаз, зменшити запальну інфільтрацію шкіри, протидіяти алопеції та мають великий терапевтичний потенціал при різних захворюваннях.

Клітинна терапія виявилася дієвою навіть для прискорення загоєння ран, отриманих від опіків, хронічних ран, діабетичної виразки стопи, променевих ран.  Більшість цих ран важко піддаються лікуванню стандартними методами, впливають на комфорт і якість життя людини, тому поява альтернативних дієвих клітинних препаратів безцінна.

Всі клітинні препарати можна розділити за походженням – аутологічні (власні) та алогенні (донорські). Безперечно, безпечніше застосовувати власні стовбурові клітини, отримані з перинатальних тканин або власного жиру, шкіри, кісткового мозку, периферичної крові. Одночасно, жирова тканина, шкіра, кістковий мозок, периферична кров як джерела для клітинних препаратів мають обмеження, пов’язані з віком людини, наявності в неї аутоімунних захворювань, генетичних мутацій, шкідливих звичок. Другим мінусом отримання клітин з “дорослих” джерел є необхідність проведення медичних маніпуляцій для отримання клітин, пов’язані з цим дискомфорт і ризики.

Найкращим рішенням є збір при пологах пуповини та плаценти з подальшим збереженням матеріалу у біобанку. Мезенхімальні стромальні клітини, виділені з післяпологового матеріалу, найбільш молоді і активні, а їх отримання безболісне і безпечне. Ці клітини універсальні, тому для лікування і омолодження їх також можуть застосовувати батьки, бабусі і дідусі дитини. Пуповина дає найчистішу лінію МСК, генетично споріднених з дитиною. МСК плаценти отримують з амніона і хоріону, дуже часто можна отримати більшу кількість МСК, ніж з пуповини. Є теорія, що МСК плаценти мають більший потенціал для омолодження шкіри і репродуктивної системи. Клітини, отримані з післяпологового матеріалу показали у дослідженнях найвищий потенціал для омолодження і регенерації, позитивно впливали на регуляцію імунної системи.

Іншим джерелом для омолодження може стати власний жир. МСК з жирової тканини легко культивуються, їх кількість значно більша. При комплексному омолодженні частину клітин вводять у шкіру обличчя, шиї, волосяної частини голови, у суглоби, а більшу терапевтичну дозу внутрішньовенно. Замислитись про збереження власних МСК з жиру краще у віці від 20 до 40 років, щоб застосовувати молоді клітини у похилому віці. Найлегший шлях – це відібрати частку жиру при ліпосакції або деяких хірургічних втручаннях. Дію МСК з жиру можна посилити гіалуроновою кислотою, що є чудовим транспортним засобом для МСК у тканини. Вартість культивування та збереження таких клітин у Гемафонді еквівалентна 2000 доларам, у рідкому азоті вони можуть зберігатися без втрати своїх властивостей нескінченно, а застосовувати їх можна багато разів.

МСК з кісткового мозку використовують рідко через важкість отримання таких клітин і можливі ризики вилучення кісткового мозку. Переважно їх застосовують при важких ураженнях шкіри або в комбінації зі штучною шкірою при опіках у пацієнтів, які не мають доступу до інших джерел МСК. Наприклад,  в Японії відомий препарат TEMCELL HS Inj., людський (аутологічний) МСК, отриманий з кісткового мозку, що продається компанією JCR Pharmaceuticals Co. Ltd., для лікування гострої реакції «трансплантат проти хазяїна» показав терапевтичний ефект при важкому ураженні шкіри, що викликає реакція відторгнення трансплантата.

Найменш вивченими є ендометріальні МСК, отримані з менструальної крові. Потенційно їх теж можна використовувати у косметології.

Використання видозмінених клітин, iPSC, для лікування незагоєних ран знаходяться на доклінічному рівні. Їх застосування пов’язане зі значними ризиками, високою собівартістю отримання та жорсткими законодавчими обмеженнями.

Фібробласти, отримані зі шкіри, зібраної позаду вушної раковини пацієнта, використовують для виготовлення шкірного трансплантата при опіках, для лікування рубців від вугрів, венозних і діабетичних виразок. Існують кілька офіційних препаратів аутологічних фібробластів, схвалених FDA США

Окрім самих МСК застосовують окремі компоненти, що виділяють клітини при культивації. Позаклітинні везикули/екзосоми, отримані при культивуванні МСК, демонструють ефекти відновлення тканин, подібні до ефектів самих клітин, шляхом модифікації експресії генів і виробництва білка в клітинах-реципієнтах. Нещодавно було досліджено регенеративний вплив екзосом, отриманих з МСК пуповини та плаценти, на легені, серце, нирки, печінку та мозкові тканини, і вони були визнані перспективними як терапевтичні агенти для безклітинної регенераційної терапії. Крім того, нові дані вказують на те, що отримані з МСК екзосоми посилюють проліферацію та міграцію клітин шкіри та пригнічують апоптоз під час загоєння ран. 

Перспективним є застосування у косметології плазми пуповинної крові, що має унікальну регенеративну дію за рахунок свого складу. Більше про омолодження пуповинною кров’ю.

Вже рутинною процедурою стало застосування в косметології плазми периферичної крові людини. PRP терапія - це плазма, в якій сконцентровані тромбоцити, її збирають із власної крові пацієнта шляхом центрифугування. Дослідження in vitro в дерматології показали, що PRP може стимулювати проліферацію фібробластів шкіри людини та збільшувати синтез колагену I типу. Крім того, було показано, що підшкірна ін’єкція PRP глибоко в дерму людини індукує активацію фібробластів, відкладення нового колагену та утворення нових кровоносних судин і жирової тканини. Хоча така терапія поступається дії МСК вона вважається найбільш поширеною.

Процеси відновлення клітин епідермісу з віком зменшуються, що призводить до втрати еластичності та зморшкуватості шкіри. Старіння шкіри в основному спричинене зниженням вироблення колагену та фібробластів, наявності запальних процесів. Крім того, порушення зв’язку між фібробластами та іншими клітинами, такими як тучні клітини шкіри, епідермальні кератиноцити та адипоцити, посилює старіння шкіри. Придатність клітинної терапії для регенерації шкіри ґрунтується на таких властивостях, як різноспрямована диференціація у різні типи клітин, самовідтворення, імуномодуляція, регуляція запалення, ангіогенез і гемостаз, які проявляються через вивільнення різних цитокінів і фактори росту. Очікується, що в майбутньому продукти на основі регенеративної медицини запропонують нові ефективніші варіанти для омолодження і регенерації шкіри.

Зберігаючи пуповинну кров, пуповину і плаценту після народження своєї дитини батьки не тільки страхують її від тяжких захворювань, а й дарують безцінний запас молодості на майбутнє. Цілком можливо це стане ще однією сходинкою для подовження активного життя людини. Скористатися можливостями інноваційної медицини можна, прийнявши своєчасне рішення під час вагітності.

Запрошуємо вас отримати відповіді на всі ваші запитання на онлайн-лекції.