Цукровий діабет 2 типу - переваги клітинної терапії.

11 травня 2023

Цукровий діабет 2 типу вже давно став істинною пандемією сучасного світу, на нього страждає понад 400 мільйонів людей. Це серйозне захворювання пов'язане зі зниженням чутливості до інсуліну і збільшенням рівня цукру в крові. Це може призвести до різних проблем зі здоров'ям, таких як:

  1. Кардіоваскулярні захворювання, зокрема інфаркт і інсульт.
  2. Пошкодження нирок, що може призвести до хронічної ниркової недостатності та потреби у діалізі.
  3. Пошкодження нервів, невропатії, болю та втрати чутливості в кінцівках.
  4. Пошкодження очей, що призводить до ретинопатії, а потім і втрати зору.
  5. Діабетична стопа та ампутація кінцівок.
  6. Діабетична еректильна дисфункція та безпліддя.
  7. Інші проблеми зі здоров'ям, такі як інфекції, втрата зубів та гостра гіперглікемія.

Традиційне лікування цукрового діабету 2 типу включає зміну харчування, фізичну активність, прийом ліків та контроль рівня цукру в крові. В деяких випадках може бути необхідно введення інсуліну. Лікарі та науковці постійно знаходяться у пошуках нових методів лікування.

Ще у 2006 році з’явились перші публікації про значне зниження інсулінорезистентності та покращення чутливості до інсуліну після введення стовбурових клітин у хворих на діабет 2 типу. Інфузія клітин при ранній фазі розвитку захворювання також сприяла відновленню β-клітин підшлункової залози. Ці дані вказують на те, що в ефективності МСК у полегшенні гіперглікемії при цукровому діабеті 2 типу беруть участь численні процеси та механізми.

Клітинна терапія стовбуровими клітинами цукрового діабету 2 типу все ще вважається експериментальним методом і не є широко доступною. Навіть після неї люди з діабетом 2 типу повинні продовжувати дотримуватися призначених планів зміни способу життя, харчування та регулярного контролю рівня цукру в крові. Поки клітинна терапія дає тільки тимчасово полегшення до 3 років, прибирає супутні порушення в організмі, викликані діабетом, подовжує та покращує життя людини, дозволяє не підвищувати дози стандартних ліків, але не здатна вилікувати захворювання назавжди.

З іншої сторони, дослідження з використанням стовбурових клітин для лікування діабету дали багатообіцяючі результати. Деякі потенційні покращення, що можуть відбутися після лікування стовбуровими клітинами при діабеті 1 або 2 типу, включають:

  1. Покращення виробництва інсуліну: стовбурові клітини мають здатність диференціюватися в β-клітини підшлункової залози, що допомагає відновлювати виробництво інсуліну в організмі.
  2. Зниження резистентності до інсуліну та покращення засвоєння глюкози. 
  3. Зменшення запалення: діабет часто асоціюється з хронічним запаленням, яке може сприяти інсулінорезистентності та іншим ускладненням. Стовбурові клітини мають протизапальні властивості, що покращує загальний стан здоров’я.
  4. Поліпшення контролю рівня цукру в крові шляхом відновлення нормального виробництва інсуліну та зниження резистентності до інсуліну зменшує ризик ускладнень, пов’язаних із діабетом.
  5. Відновлення роботи органів, що вже постраждали від діабету, за рахунок заміни пошкоджених клітин, росту нових кровоносних судин, активізації власних процесів відновлення організму.

Головним показником ефективності клітинної терапії є те, що частина пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу може відмовитись від ін’єкцій інсуліну або значно зменшити його дозу, практично у всіх відмічається зниження рівня глікозильованого гемоглобіну і С-реактивного білка.

Для лікування діабету 2 типу найчастіше застосовують мезенхімальні стовбурові клітини (МСК) дорослого організму - отримані з пуповини, плаценти, кісткового мозку, жирової тканини. Вони є безпечними і найбільш природними. Цікаво, що пуповинна кров позитивно впливає на стан хворих на діабет як другого, так і першого типу. Австралійські дослідники проводили лікування власною пуповинною кров’ю дітей з групи ризику (народжених від батьків з діабетом 1 типу) при перших симптомах діабету або з профілактичною ціллю у перший рік життя. У більшості дітей діабет припинив прогресувати. Звичайно, ці діти потребують довгострокового спостереження. 

Також вивчається дія модифікованих вірусами клітин (індуковані стовбурові клітини - iPSC), які здатні цілеспрямовано відновлювати або замінювати β-клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін. Поки такі дослідження одиничні через їх вартість і потенційні ризики модифікованих клітин.

У світі зареєстровано кілька сотень клінічних досліджень лікування цукрового діабету за допомогою стовбурових клітин. Деякі з них вже завершені, а їх результати опубліковано: 

  • У 2014 році в журналі Diabetes Careбули опубліковані результати використання аутологічних (клітини самого пацієнта) стовбурових клітин кісткового мозку (BMSCs) у пацієнтів з діабетом 2 типу. Дослідження показало, що терапія значно покращила чутливість до інсуліну та зменшила запалення у пацієнтів, які отримували лікування.
  • Дослідження 2017 року, опубліковане в журналі Diabetes Therapy,  оцінювало використання алогенних (донорських) мезенхімальних стовбурових клітин пуповини (UC-MSC) у пацієнтів з діабетом 2 типу.  Дослідження показало, що терапія UC-MSC була безпечною і призвела до покращення контролю рівня глюкози та зменшення запалення у пацієнтів.
  • В Китаї компанієюCAR-T (Shanghai) Biotechnology Co., Ltd.було проведено дослідження використання стовбурових клітин, отриманих з молочних зубів людини. Вік самих хворих на діабет був від 45 до 65 років. На жаль, доза клітин була замала для отримання стійкого результату, але позитивні зміни у контролі над цукром були відмічені у більшості хворих.
  • Imperial College London з 2008 року до 2019 року досліджував ефективність CD34+ клітин, отриманих з власної периферичної крові пацієнтів віком від 16 до 65 років, що потребують трансплантації нирки. Відомо, що хворі на діабет доволі часто стикаються з неправильною роботою, або відмовою органів і іноді потребують трансплантації. Стовбурові клітини не тільки знижують прояви цукрового діабету, а й допомагають уникнути відторгнення донорських органів.
  • У 2022 році були представлені результати дослідження NEPHSTROM для хворих на цукровий діабет з тяжким ураженням нирок. Дослідження було проведено спільно у провідних медичних центрах Голуея, Бергамо, Бірмінгема та Белфасту. Хворі отримували ін’єкції мезенхімальних стовбурових клітин з кісткового мозку здорових донорів. Дослідження показало, що клітинна терапія може уповільнити розвиток прогресуючого захворювання нирок, з яким стикається третина хворих на діабет, відповідно уникнути діалізу і навіть трансплантації нирки.

Як можна побачити з цього маленького переліку досліджень, вивчається безпечність і ефективність різних типів стовбурових клітин для лікування цукрового діабету 2 типу. Найкращим вибором залишаються стовбурові клітини, отримані від молодого здорового донора. Це може бути матеріал, зібраний після народження дитини - пуповинна кров, пуповина, плацента як найдешевші, етично і безболісно отримані джерела стовбурових клітин. Також після 18 років є сенс зберегти власні мезенхімальні стромальні клітини з жиру, що можуть допомогти у лікуванні всієї родини. Якість і ефективність жирових клітин напряму залежать від віку і стану здоров’я людини.

Пам’ятайте, що клітинна терапія відкриває можливість персоналізованого лікування та доступ до найсучасніших методів лікування. Потурбуйтесь про себе і свою родину, вчасно збережіть власні стовбурові клітини.

Детальну консультацію про збереження стовбурових клітин або лікування ними можна отримати за телефоном +38 067 496 09 26 або на відкритій онлайн лекції.