Напевно всі вже чули про стовбурові клітини та клітинну медицину – історії зцілення та історії наслідків застосування. Як це може поєднуватися? Відповідь в типах цих клітин та джерелах отримання.
Найбільший потенціал мають ембріональні та фетальні стовбурові клітини, отримані з абортного матеріалу або в лабораторіях штучного запліднення. Переважно їх використовують в наукових цілях. Застосування таких клітин для лікування неетичне та заборонено в багатьох країнах, до того ж вони є небезпечними через їх здатність практично необмежено ділитися та перетворюватися на всі клітини організму без винятку, в тому числі й пухлини.
Індуковані стовбурові клітини (IPSС) – переважно клітини шкіри дорослої людини, які було повернуто в зародковий стан за допомогою спеціальних білків або вірусів. За їх відкриття в 2012 році японський біолог Яманака отримав Нобелевську премію. Але згодом було доведено, що ці клітини мають високі онкогенні властивості та непередбачуваність. До того ж їх отримання має високу вартість. Використовують переважно в науковій діяльності, а також для лікування орфанних захворювань.
Більш зрілими є стовбурові клітини дорослого організму – найбільшу їх концентрацію має кістковий мозок, жирова тканина та слизові, до них також відносять клітини пуповинної крові, пуповини та плаценти. Ці клітини вважаються придатними до застосування, особливо, якщо:
- Вони є власними (або генетично рідними)
- Отримані від молодої та здорової людини
- Отримання клітин потребує мінімального втручання
Саме біологічний матеріал, отриманий після пологів, відповідає вимогам максимально. Пуповинна кров містить переважно кровотворні клітини, відповідальні за імунітет, та сигнальні фактори. Тому пуповинну кров найчастіше використовують як замінник кісткового мозку в гематології, а також для запуску процесів самовідновлення при неврологічних розладах (ДЦП, аутизм, затримка розвитку), аутоімунних захворюваннях (цукровий діабет, розсіяний склероз), після інсультів та інфарктів. Особливим є застосування власної пуповинної крові як кровозамінника при операціях у новонароджених. Це дозволяє оперувати дитину в перші години після народження, уникнути наслідків кисневого голодування та зараження від донорської крові.
Пуповина та плацента мають інший тип клітин – мезенхімальні (стромальні) стовбурові клітини. Вони охоче розмножуються, перетворюючись на кісткову, хрящову та сполучну тканини, що надає можливість лікування багато разів. Здатні пригнічувати аутоімунні процеси. Мезенхімальні стовбурові клітини підходять усім в родині, тому їх рекомендують навіть для лікування бабусь та дідусів дитини. Хоч ці клітини відносяться до одного типу, пуповина дає найбільш чисту лінію стовбурових клітин, з більшою лікувальною активністю. Стовбурові клітини з плаценти виробляють більше факторів, які впливають на процеси омолодження та відновлення статевих функцій. Мезенхімальні стовбурові клітини використовуються в експериментальній терапії в ортопедії, при опіках та травмах, в кардіології, ендокринології, неврології, для лікування цукрового діабету та ін.
Жирова тканина, кістковий мозок та фолікули дерми є також джерелом мезенхімальних стовбурових клітин, які використовують у лікуванні (особливо в ортопедії) та для омолодження. Стовбурові клітини з фолікулів дерми (похідні нервового гребню) – це досить нове, але перспективне джерело клітин, які дають початок нейронам. Особливо це ціниться при лікуванні значних порушень нервової системи (ДЦП, розсіяного склерозу, Альцгеймера та ін.). Після сорока років та при наявності шкідливих звичок лікувальна цінність таких клітин стрімко знижується, тому, навіть про такий депозит в кріобанку треба подбати вчасно.
Детальніше: Послуги
Клітинна терапія все більше стає звичайним лікуванням. Зараз це не тільки золотий стандарт у онкогематології, де немає альтернативи пересадці стовбурових клітин, а й експериментальне лікування тяжких та орфанних захворювань. Все частіше науковці та лікарі використовують різні типи стовбурових клітин одночасно. В світі проводять тисячі клінічних досліджень, включаючи лікування ковіду та його наслідків. Найбільш вдалим виявилося експериментальне лікування дітей з аутизмом та дцп, яке підтвердило безпечність та ефективність та дало надію тисячам сімей.
Більше: Результати лікування аутизму стовбуровими клітинами пуповинної крові
Україна теж подарувала світові нові методики застосування пуповинної крові, ще з 2009 року Гемафонд спільно з Дитячим кардіоцентром та НІІ нейрохірургії почали використовувати власну пуповинну кров при операціях у новонароджених з вадами розвитку. Ці методики стали всесвітньо відомими та залишились безкоштовними для українських малюків.
Пропонуємо своєчасно потурбуватися про запас здоров’я для всієї родин. Дізнайтеся більше на відкритій лекції, яка проводиться кожну ІІ та ІV суботу в 11:00: Відвідати лекцію про стовбурові клітини