Клітинна терапія у Канаді та український досвід застосування пуповинної крові.

12 листопада 2019

Департамент охорони здоров'я Канади розпочав розробку законодавчих актів, які допоможуть мінімізувати ризики, пов'язані з використанням аутологічної клітинної терапії. При цьому планують максимально збільшити користь від такої терапії та зробити її доступною для усіх бажаючих канадців.

Канада уважно стежить за розробками в області аутологічної клітинної терапії, тому спрощує нормативні вимоги до регенеративної медицини та сприяє дослідженням інноваційних методів лікування.

Читайте також: Канада ставить на стовбурові клітини 

Відтепер, якщо в ході клінічних випробувань буде продемонстровано, що продукт на основі стовбурових клітин є безпечним і ефективним, міністерство охорони здоров'я Канади вживатиме усіх необхідних заходів, щоб пацієнти мали до нього доступ.

Регулюючі органи інших країн, такі як Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) та Європейське агентство з лікарських засобів (EMA), мають схожі закони, що дозволяють їм регулювати використання продуктів клітинної терапії.

Оскільки аутологічна клітинна терапія передбачає використання власних клітин пацієнта, ці методи лікування несуть мінімальні ризики. В разі мінімального ступеня обробки таких клітин, коли обробка не змінює вихідні відповідні характеристики клітин  та при їх гомологічному використанні регуляція такого виду терапії буде менш жорсткою у Канаді. Таким чином, усі клінічні випробування, санкціоновані Міністерством охорони здоров'я Канади, перетворюються на механізм, за допомогою якого пацієнти зможуть отримати доступ до досліджуваних продуктів на основі стовбурових клітин. Звичайно, діють і стандартні протоколи застосування стовбурових клітин при таких захворюваннях як лейкемія, злоякісні лімфоми, солідні пухлини, апластичні анемії та ін.

Особливої уваги заслуговує той факт, що одним із клінічних протоколів у Канаді стане «українська методика використання пуповинної крові» - CorD. Ця програма була розроблена в рамках благодійного проекту ГЕМАФОНДу «Всеукраїнська програма застосування пуповинної крові». Особливість  CorD полягає у використанні пуповинної крові під час проведення операцій новонародженим з вродженими вадами серця у перші години життя. Над розробкою методу сумісно працювали спеціалісти Дитячого центру кардіології та кардіохірургії та біотехнологічної компанії ГЕМАФОНД, з 2012 році метод став офіційним в Україні.

Одним із новаторів застосування пуповинної крові для лікування новонароджених є  Кирило Часовський. Сьогодні колишній лікар-реаніматолог Центру дитячої кардіології та кардіохірургії  працює перфузіологом дитячого госпіталю Ванкувера в Канаді та щоденно рятує дитячі життя, підтверджуючи ефективність "українського методу застосування пуповинної крові".