Стовбурові клітини, які містяться в пуповинної крові, їх ще називають гемопоетичними, відповідальні за оновлення клітин крові і, в тому числі, імунітету. Вони знайшли широке застосування в лікуванні важких захворювань у дітей і дорослих, особливо при виникненні злоякісних захворювань крові і ряда інших розладів системи кровотворення - лейкемії, таласемії, серповидно-клітинної хвороби (до 80% випадків застосування), при недостатності кісткового мозку, спадкових і набутих імунологічних дефектах, ряді генетичних захворювань, а також для відновлення імунітету після перенесених хвороб.
Сучасна медицина дозволяє комбінувати зразки пуповинної крові, взятої у двох донорів, це дозволяє їх використання у підлітків і дорослих, коли однієї порції крові недостатньо. Пересадка (використання) власних стовбурових клітин кісткового мозку, крові та інших тканин називається аутологічної трансплантацією. Якщо використовують донорський біоматеріал, така пересадка називається аллогенной. Перша успішна пересадка стовбурових клітин пуповинної крові була проведена в Парижі в 1988 році при лікуванні анемії Фанконі. Це небезпечне для здоров'я спадкове захворювання, що передається через рецесивні гени. Для лікування хворого хлопчика використовували пуповинну кров його сестри. Кожна сестра або брат мають 25% вірогідність сумісності, а в цілому тільки в 30% випадків може спостерігатися сумісність за різними параметрами між членами сім'ї. Якщо раніше пересадка проводилася частіше у дітей до 16 років, за останні роки значно збільшилася кількість пересадок у підлітків старше 16 років і дорослих. На сьогоднішній день здійснюється понад 50 000 трансплантацій стовбурових клітин пуповинної крові щорічно і цей показник збільшується дуже швидко.
Оскільки шанс сумісності донора і реципієнта дуже низький і становить 1 на 500 000 чоловік, були створені міжнародні реєстри пуповинної крові. Однією з найбільших баз даних є Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW), де зібрана інформація про 23 мільйонах донорів кісткового мозку з 73 реєстрів 53 країн світу. Вона також включає дані 610 000 донорів пуповинної крові з 33 країн світу. У всьому світі зберігається близько 1 мільйона зразків пуповинної крові в державних банках і 6 мільйонів або більше - в приватних. Тема використання пуповинної крові стає більш актуальною і вивчається багатьма вченими і лікарями. З 1990 року було опубліковано понад 500 наукових статей про збереження пуповинної крові і більше 8500 статей про використання стовбурових клітин пуповинної крові і пуповини. При яких захворюваннях використовують стовбурові клітини пуповинної крові? Згідно публікацій 2013 року, трансплантація використовувалася в 57% випадків злоякісних станів крові, в 32.5% - для лікування патології еритроцитів і гемоглобіну (гемоглобінопатії), в 6% - для лікування гострого комбінованого імунодефіциту та порушень, пов'язаних з дефектами або браком Т-лімфоцитів, які приймають важливу участь в захисної реакції і імунітет. Якщо донорська пуповинна кров може використовуватися для лікування різних станів крові і кісткового мозку, в тому числі злоякісних, в сім'ях використання такої крові спостерігається найчастіше для неонкологічних станів не частіше 1 випадку на 1000 зразків збереженої крові.
Між державними і приватними банками пуповинної крові існують певні тертя з-за конкуренції і по ряду інших причин. Однак у багатьох країнах існує кооперація в обміні інформацією і багато приватних банки входять в міжнародні реєстри пуповинної крові. Використання зразків крові для клінічних досліджень в 30 разів вище для державних банків, так як в приватних банках кров зберігається для членів сім'ї.
При використанні пуповинної крові основна увага приділяється сумісності з людського лейкоцитарного антигену (HLA), що ускладнює повсюдне застосування крові. Однак завдяки створеним міжнародним реєстрів такої крові вдається швидше знайти сумісних донорів і реципієнтів. Алогенних трансплантації, коли донором був близький родич, фактично член сім'ї, були проведені в близько 1000 випадків, в основному для лікування лейкемії і небезпечних видів анемії, а також для лікування метаболічних розладів (розлади обмінних процесів) через сумісності по HLA. З урахуванням сучасної середньої тривалості життя людини (70 років), ймовірність того, що хтось комусь із членів сім'ї знадобиться використання кровотворних стовбурних клітин становить від 1: 400 до 1: 200.
З урахуванням розвитку технологій, в тому числі генної інженерії, використання пуповинної крові самою дитиною, в тому числі, коли він стане дорослим, підвищується. Ще тридцять років тому пересадка мозку і використання стовбурових клітин пуповинної крові і пуповини були надзвичайно обмежені, фактично в початковому експериментальному стані. Новий напрямок використання пуповинної крові - це поліпшення регенеративних процесів за рахунок імунологічної стимуляції, зокрема при пошкодженнях нервів і їх оболонок. Адже крім стовбурових кровотворних клітин пуповинна кров містить ендотеліальні, стромальні мезенхімальні, Т-регуляторні, дендрические клітини і натуральні кілери.
Велика увага приділяється лікуванню дитячого церебрального паралічу і в цьому напрямку проводиться кілька клінічних досліджень, а також використання пуповинної крові при пошкодженні мозку, особливо після травми і крововиливу. Вивчається можливість застосування стовбурових клітин пуповинної крові для лікування діабету (тип 1) і захворювань печінки, для відновлення м'язів серця після інфаркту. Багато з досліджень все ще не закінчені, тому результати з'являться в публікаціях в найближчому майбутньому. Незважаючи на те, що тема пуповинної крові супроводжується численними суперечками, протиріччями, міфами, не забувайте важливий факт: наука і медицина не стоять на місці. І те, що може здаватися фантастикою сьогодні, в недалекому майбутньому може стати інноваційною технологією лікування небезпечних захворювань. Важливо, щоб цей цінний біологічний матеріал не перетворювався на комерційний лохотрон, коли його будуть пропонувати під виглядом сумнівних препаратів для продовження молодості і краси.
Які саме захворювання лікує пуповинна кров? Основний список для ознайомлення