10 дивовижних фактів про плаценту, які змінять ваше уявлення про неї назавжди

17 січня 2021

  1. Маленька, але потужна - плацента в формі парашута є вузькоспеціалізованим органом, який допомагає підтримувати розвиток вашої дитини. Середня плацента становить 23 см в діаметрі, близько 3 см в товщину і зазвичай важить 500 - 600 грам. Кров матері і дитини проходить через плаценту, але ніколи не змішується. При доношеному терміні близько 500 мл маминої крові проходить через плаценту кожну хвилину. Вже одне це дивно (і також пояснює, чому вагітність так втомлює).
  2. Один орган, безліч функцій – дитина, яка розвивається, ще не їсть і не дихає самостійно і покладається виключно на свою маму в отриманні поживних речовин і кисню. Плацента діє як легені дитини, забезпечуючи киснем і видаляючи вуглекислий газ. Вона також діє як нирки дитини, фільтруючи продукти життєдіяльності з кровотоку.
  3. Плацента не є материнським органом. Фактично, плацента розвивається з заплідненої яйцеклітини, що означає, що, як і дитина, вона генетично наполовину від мами, а наполовину від тата. Плацента починає формуватися відразу після імплантації заплідненого яйця в стінку матки приблизно через 6-7 днів після зачаття і продовжує рости разом з вашою дитиною, щоб задовольнити його зростаючі потреби.
  4. Плацента також є залозою. Плацента діє як заліза, виділяючи гормони під час вагітності, які відіграють важливу роль у підтримці зростаючої дитини і підготовці вашого тіла до материнства.
  5. Плацента є імунним посередником. Плацента допомагає імунним системам мами і дитини розмовляти один з одним без сварки. Під час вагітності плацента перешкоджає тому, щоб організм мами сприймав дитини як стороннього і атакував її. Протягом 3-го триместру плацента дозволяє антитілам мами перейти до дитини, даючи вашій дитині стартову імунну систему, і цей захист зберігається до 6 місяців після народження.
  6. Однояйцеві близнюки можуть мати загальну плаценту - разнояйцеві близнюки розвиваються з двох окремих запліднених яйцеклітин і завжди матимуть дві плаценти. Але кількість плаценти у однояйцевих близнюків залежить від того, розщеплюється чи запліднена яйцеклітина до або після утворення плаценти.
  7. До вас надходять стовбурові клітини вашої дитини - стовбурові клітини дитини можуть проходити через плаценту і, здається, націлені на ті ділянки, де у мами є пошкодження. Навіть через роки невелику кількість клітин від попередніх вагітностей можна знайти в шкірі, органах та кістковому мозку матері. Це явище називається «мікрохімерізма плода і матері».
  8. Єдиний одноразовий орган - плацента буде розвиватися знову при кожній вагітності, щоб підтримувати зростання вашої дитини. Після завершення своєї місії плацента виходить після народження дитини, тому її називають «послідом».
  9. Плацента готує ваш організм до годування грудьми. Плацента виробляє гормон, що пригнічує вироблення грудного молока. Після виходу плаценти організм матері отримує сигнал, що пора виробляти молоко.
  10. Плацента може допомогти нам боротися з раком. Плацента має унікальну здатність рости і проникати в тіло матері, не наражаючись атаці з боку імунної системи. Ця здатність ухилятися від імунної системи строго регулюється, і плацента знає, як припинити проникнення, перш ніж завдати шкоди матері. Дослідники сподіваються, що краще розуміння того, як працює плацента, допоможе нам боротися з раком, який вислизає від імунної системи.

Плацента - це не тільки чудовий орган під час вагітності, її переваги можливо зберегти на все життя. Якщо ви вирішите пожертвувати або зберегти стовбурові клітини плаценти, вони не будуть утилізовані як біологічні відходи.

 

Джерело