В Україні стартує програма застосування пуповинної крові недоношеним малюкам з анемією.

25 березня 2020

Щорічно в Україні народжується 12 000 недоношених дітей. Лише у Києві кожного року з’являється на світ близько 2500 таких немовлят. Вони не мають достатньо сил, щоб самостійно дихати та повноцінно розвиватися. Недоношені немовлята позбавлені природньої підтримки та захисту, який забезпечує організм матері. Кожен з цих малюків щохвилини веде мужню боротьбу за своє життя.

Однак, слабкий організм найчастіше не може самостійно подолати всі труднощі. Одне з них – анемія, або малокров’я. Це клініко-гематологічний синдром, який характеризується зменшенням вмісту гемоглобіну та  еритроцитів в крові і призводить до кисневого голодування тканин.

У недоношених дітей це зниження гемоглобіну та еритроцитів відбувається дуже стрімко і досягає критично низьких показників. Це серйозне відхилення, яке потребує негайного переливання крові.

Так як ГЕМАФОНД з 2009 року успішно реалізує благодійний проект «Всеукраїнська програма застосування пуповинної крові», спільно з Перинатальним центром м. Києва було прийняте рішення розпочати програму по застосуванню пуповинної крові недоношеним немовлят з анемією.

«Вже більше десяти років діє програма застосування пуповинної крові для лікування вроджених вад серця у новонароджених – CorD. Завдяки цьому українським лікарям вдалося  врятувати життя вже більше 400 дітей із вадами серця, які потребували операції в перші години життя. Сьогодні ця програма відома в усьому світі як «український метод застосування пуповинної крові, - розповідає засновник компанії «ГЕМАФОНД» Ярослав Ісаков, - Такий результат нас надихає. Ми прагнемо розповісти усім про унікальність пуповинної крові, змінити уявлення українців про медицину та об’єднати провідні медичні заклади і лікарів-новаторів, щоб розвивати в Україні найсучаснішу медицину, яка стане доступною для кожного. Але в першу чергу маємо зосередити нашу увагу на найменших. І програма з використання пуповинної крові при анемії недоношених – це можливість потурбуватися про малюків,  які більше за інших потребують підтримки».

Використання пуповинної крові замість дорослої донорської вже показало ефективність та ряд переваг після застосування новонародженим під час операцій на серці та спинному мозку. Оксана Маланчук –  головний науковий співробітник біотехнологічного комплексу ГЕМАФОНД, зазначає, що використання пуповинної крові має низку переваг і для лікування анемії у недоношених малюків:

«Використання пуповинної крові дозволяє мінімізувати ризики, які пов’язані з переливанням дорослої донорської крові. Адже організм новонародженого дуже відрізняється від дорослого. Так само відрізняється і склад крові. Головна перевага пуповинної крові перед дорослою донорською – це фетальний гемоглобін. Саме такий, як у малюка в утробі матері. Він забезпечує надходження кисню до тканин плоду. Таким чином, забезпечує і розвиток недоношеної дитини. Крім того, пуповинна кров значно прискорює регенеративні процеси в організмі дитини і перешкоджає розвитку ураження головного мозку. Важливо й те, що пуповинна кров, на відміну від дорослої, не піддавалася жодному негативному впливу навколишнього середовища, тому її використання безпечніше».

Завідуюча відділенням інтенсивної терапії новонароджених Перинатального центру - Валерія Тишкевич, розповідає і про інші переваги лікування анемії у недоношених дітей пуповинною кров’ю:

«Дуже важливим є те, що пуповинна кров доступніша, ніж донорська. Адже на пошук дорослого донора та обробку крові зазвичай витрачається багато часу та зусиль. Пуповинна кров не потребує такої складної підготовки. Вагітні ретельно обстежуються у пологовому будинку і на момент забору пуповинної крові ми більш впевнені, що ця кров безпечна.. Звичайно, зараз велика кількість батьків турбується про збереження пуповинної крові та пуповини для захисту здоров’я власної дитини на майбутнє. Однак, в усіх інших випадках цей цінний біологічний матеріал просто утилізують. Також застосування пуповинної крові для недоношених малюків може стати найдоцільнішим. Зазвичай, для такої дитинки потрібно десь 20 мл донорської крові. Кров дорослих донорів – це пакет об’ємом близько 300 мл. Тобто, витрати крові значно переважають необхідну її кількість. А пуповинну кров можна зберігати саме в тих порціях, які потрібні для найменших діток».

Відтепер кожна вагітна матиме вибір: зберегти пуповинну кров як запасний імунітет для своєї дитини, утилізувати, чи пожертвувати пуповинну кров  для недоношеного малюка з анемією.

Задумайтесь тільки, такий цінний матеріал може бути просто утилізований, а може бути використаний задля порятунку крихіток, які боряться з кожним подихом за своє життя. Саме ваше рішення зможе подарувати здорове та щасливе майбутнє недоношеному малюку, який більше за інших потребує турботи та підтримки.

Консультація з питань донорства 067 33 91 398

Консультація з питань родинного зберігання 067 40 98 636