В Україні стартувала програма застосування пуповинної крові недоношеним малюкам з анемією

25 березня 2020

Кожна четверта дитина в Україні народжується з анемією. Лише у Києві кожного року з’являється на світ близько 2500 таких немовлят. Вони не мають достатньо сил, щоб самостійно дихати та повноцінно розвиватися. Недоношені немовлята позбавлені природньої підтримки та захисту, який їм забезпечував організм матері. Кожен з цих малюків щохвилини веде мужню боротьбу за своє життя і, як правило, не може самостійно подолати низку ускладнень, які є наслідком передчасних пологів.

Одне з таких ускладнень – анемія, або малокров’я. Це клініко-гематологічний синдром, який характеризується зменшенням вмісту гемоглобіну та еритроцитів в крові немовляти і призводить до кисневого голодування тканин. При цьому, зниження рівня гемоглобіну та еритроцитів відбувається дуже стрімко і досягає критично низьких показників, тому для збереження життя малюка необхідне негайне переливання крові.

ГЕМАФОНД з 2009 року у співпраці з Дитячим центром кардіології і кардіохірургії успішно реалізує благодійний проект «Всеукраїнська програма застосування пуповинної крові», а нещодавно, спільно з Перинатальним центром міста Києва, було започатковано програму по застосуванню пуповинної крові недоношеним немовлятам з анемією.

«Вже більше десяти років діє програма застосування пуповинної крові для лікування вроджених вад серця у новонароджених – CorD. Завдяки цьому українським лікарям вдалося  врятувати життя вже більше 400 дітей із вадами серця, які потребували операції в перші години життя. Сьогодні ця програма відома в усьому світі як «український метод застосування пуповинної крові, - розповідає засновник компанії «ГЕМАФОНД» Ярослав Ісаков, - Такий результат нас надихає. Ми прагнемо розповісти усім про унікальність пуповинної крові, про сучасні підходи до лікування низки патологій з її використанням, а також прагнемо об’єднати провідні медичні заклади і лікарів-новаторів для впровадження цих підходів в Україні, та зробити їх доступними для кожного. Але в першу чергу маємо зосередити нашу увагу на найменших. І програма з використання пуповинної крові при лікуванні анемії недоношених – це можливість потурбуватися про малюків, які більше за інших потребують нашої підтримки та допомоги».

Використання пуповинної крові замість дорослої донорської вже показало ефективність та ряд переваг після застосування новонародженим під час операцій на серці та спинному мозку. Це підкреслює і завідуюча відділенням анестезіології та інтенсивної терапії новонароджених Перинатального центру міста Києва Валерія Тишкевич:

«Дуже важливим є те, що пуповинна кров доступніша, ніж донорська доросла. Адже на пошук дорослого донора та обробку крові зазвичай витрачається багато часу та зусиль. Пуповинна кров не потребує такої складної підготовки. Вагітні ретельно обстежуються у пологовому будинку і на момент забору пуповинної крові ми більш впевнені, що ця кров безпечна. Звичайно, зараз велика кількість батьків турбується про збереження пуповинної крові та пуповини для захисту здоров’я власної дитини на майбутнє. Однак, в усіх інших випадках цей цінний біологічний матеріал просто утилізують. Також застосування пуповинної крові для недоношених малюків може стати найдоцільнішим. Зазвичай, для такої дитини потрібно приблизно 20 мл донорської крові. Кров дорослих донорів – це пакет об’ємом близько 300 мл. Тобто, витрати крові значно переважають необхідну її кількість. А пуповинну кров можна зберігати саме в тих порціях, які потрібні для найменших діток».

Оксана Маланчук – головний науковий співробітник біотехнологічного комплексу ГЕМАФОНД, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник, розповідає і про інші переваги лікування пуповинною кров’ю недоношених дітей з анемією:

«Використання пуповинної крові дозволяє мінімізувати ризики, які пов’язані з переливанням дорослої донорської крові. Адже кров дорослого донора відрізняється за клітинним, біохімічним та метаболічним складом від крові новонародженого, і в результаті така трансфузія може навіть нашкодити дитині, оскільки порушує її гомеостаз. Крім того, ще однією перевагою трансфузії пуповинної крові перед дорослою донорською є висока концентрація в ній фетального гемоглобіну, саме такого, як у малюка в утробі матері. Останній забезпечує надходження кисню до тканин недоношеного малюка і, таким чином, ефективно усуває анемію будь-якого генезу та запобігає розвитку ураження головного мозку. Важливо й те, що пуповинна кров, на відміну від дорослої донорської, ще не піддавалася негативному впливу навколишнього середовища, тому її використання безпечніше».

Відтепер, кожна вагітна матиме вибір: або зберегти пуповинну кров як надзвичайно цінну фабрику ліків для своєї дитини, або пожертвувати її для лікування недоношеного малюка з анемією, або ж залишитися байдужою та віддати на утилізацію цей безцінний матеріал, який міг би врятувати чиєсь маленьке життя.

Консультація з питань донорства 067 33 91 398

Консультація з питань родинного зберігання 067 40 98 636